Emzirme (Laktasyon ve Relaktasyon) Polikliniği
28 Mart 2024

Laktasyon ( emzirme) Birimi: Polikliniğimizde başlıca amaç bebeğin doğru ve yeterli sürede emzirmesini ve anne sütü ile beslenmesini yardımcı olmaktır. Bu poliklinik içerisinde annelere emzirmek için özgüven oluşturulur. Bu sayede annenin süt oluşumu artırılır ve doğru tekniklerle bebeğin emzirilmesi ve sürdürülmesi sağlanır.

Hastanemizde hizmet veren Emzirme Danışma dahili no:1250

Hafta içi mesai saatlerinde (08.30 -16.30 ) hizmet vermektedir.

Bebeğin anne sütü ile beslenmesi fiziksel ve bilişsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Dünya sağlık örgütü ve Türkiye’deki pediatristler bebeklerin 2 yaşa kadar emzirilmesini önermektedir. Ancak birçok anne bebeğini emzirmeyi sürdürmekle ilgili endişeler yaşamaktadır. Emzirme destek sistemi ile bebeğinizi emmek için motive etmeyi sürdürmek mümkündür. Günümüzde birçok anne emzirme destek sistemi tercih etmektedir. Emzirmeyi sürdürme birçok yöntemle mümkündür.
Emzirme destek sistemi sağılmış anne sütünün ya da mamanın, emzirme sırasında bebeğe verilmesidir. Emzirme destek sistemi bebeğin annesinin memesini bırakmasının önüne geçer. Bebeğiniz anne memesini bıraktıysa emzirme destek sistemi bebeğinizin tekrar anne memesine alışmasını sağlar. Anne sütünün her damlası önemlidir. Bebeğiniz emmeye devam etmese de sonrasında bebeğinizi anne sütü ile beslemek için elektrikli göğüs pompası kullanmanız önemlidir. Böylece sağılmış sütünüzü bebeğinizi emzirme destek sistemi ile beslerken de kullanabilirsiniz.

Emzirme  Destek Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Emzirme destekleyici sistem anne ve bebeğin temasını arttırır. Bu temas anne ve bebeğin arasındaki ilişkinin gelişmesine katkı sağlar.
•Bebek emmeyi daha uzun süre boyunca devam ettirmenin etkili bir yöntemi emzirme destekleyici sistemdir.
•Bebek biberona alıştıysa  bebeğin tekrar emme alışkanlığı kazanmasını sağlar.
•Anne ve bebeğin emzirme sırasındaki motivasyonu artar.
•Rahatlıkla emen bebek ve emziren anne mutlu olur. Bebek emme alışkanlığı kazanır, annenin sütü artar.