Emzirme Politikası
28 Mart 2024

EMZİRME POLİTİKASI

         Dünyanın en değerli besini anne sütüdür. Doğada eşi benzeri yoktur. Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır, zekasını arttırır, kullanmaya hazırdır, bebeği hastalıklardan korur. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir.

         Amacımız tüm çocukların anne sütünü almalarını sağlamaktır. Bu nedenle hastanemizde bir emzirme politikası oluşturulmuş ve çalışmalarımızı bu politika doğrultusunda yapmaktayız.

1-Hastanemizde hizmet içi eğitimleri belirli aralıklarla tekrarlayarak hem bilgilerin tazelenmesini hem de hastaneye yeni gelen personellerimizin bilgilenmesini sağlamaktır.

2-32 hafta üstü hamileler ve anneler emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.

3-Doğumdan sonraki mümkün olan en kısa sürede bebeklerin anneleri ile ten tene temas kurmasını sağlayarak emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmaktadır.

4-Annelere bebeklerinden ayrı kaldıklarında sütlerini nasıl sağabilecekleri, nasıl saklayabilecekleri ve emzirmeye nasıl devam edecekleri öğretilmektedir.

5-Bebeğe ilk 6 ay tıbben gerek görülmedikçe anne sütünden başka besin verilmemesi (su dahil) konusunda annelere eğitim verilmektedir. Altı ayından sonra ek gıdalarla emzirme en az iki yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi desteklenmektedir.

6-Anneye, bebeği her istediğinde emzirmesi için eğitim verilmektedir.

7-Sütünün azlığından yakınan annelere daha sık emzirmelerini, emzirme işleminin gecede yapmaları gerektiği konusunda eğitim verilmektedir.

8-Bebek ve annenin 24 saat aynı ortamda kalması sağlanmaktadır.

9-Emziren anneleri diğer emziren annelerle görüştürülmektedir. Bu şekilde anne sütü ve önemi hakkında bilgi alışverişi yapmaları sağlanmaktadır.

10-Tıbben gerek görülmedikçe, bebeğe anne sütünden başka bir yiyecek ve içecek verilmemektedir

11-Hastanemizde anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlamasına izin verilmez.

12-Anneler taburcu olduktan sonra emzirmeyi sürdürmeleri, emzirmeyle ilgili karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri için sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

13-Hastanemiz emzik biberon kullanımına izin vermemektedir.

         Tüm annelere ve ailelere hastane olarak yardımcı olmaya, geleceğimize katkıda bulunmaya hazırız.

(TEL: 0332 447 5001 / 5002 / 5003)

 

HAYDİ ANNELER EMZİRMEYE…

 

HAYDİ BEBEKLER ANNE SÜTÜNE…2. Emzirme Politikamız.docx