Dünya Böbrek Günü
07 Mart 2018

-  DÜNYA BÖBREK GÜNÜ ( 08 MART 2018 )

                    Böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl , mart aynının ikinci perşembesi  ‘’Dünya Böbrek Günü’’ olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.Çumra Devlet Hastanesi, Diyaliz Sorumlu Hekimi Dr. Mustafa YILMAZ, konu ile ilgili olarak;

-Kronik Böbrek Hastalığı, dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken saptandığında sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak farkındalığının ve erken tanısının düşük olması birçok vakada erken teşhise imkan vermemektedir.

İnsanımızın hastalığın farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile bireyin ve ülkenin sağlık bütçesini ciddi olarak tehdit etmektedir.

Türk Nefroloji Derneğinin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.

Kronik Böbrek rahatsızlığından korunmak için özellikle şu sekiz kurala dikkat etmeliyiz;

  1. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
  2. Düzenli egzersiz yapın
  3. Tuzu azaltın
  4. Yeterli sıvı alın
  5. Sigara içmeyin
  6. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
  7. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
  8. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur. Diyerek tüm vatandaşlarımızı uyardı.